Информирали сме Министерството на здравеопазването, че е необходимо да бъде осигурено по-сериозно финансиране за специализираните лечебни заведения за туберкулоза, съобщи днес председателят на Българското дружество по белодробни болести (БДББ) проф. Диана Петкова. Позицията й бе подкрепена от доц. Владимир Ходжев, зам.-председател на БДББ, и доц. Явор Иванов. Експертите подчертаха, че е нужно сега да се вземат мерки, особено като се има предвид, че случаите на туберкулоза отново зачестяват, а специализираните болници са зле финансирани, а персоналът в тях е зле платен и застарява. Ако нещата не се променят, след няколко години няма да има кой да научи младите на тази патология, която така или иначе ще продължи да ни съпровожда, посочи Петкова.
Със заповед на кмета на община Чепеларе Боран Хаджиев от вчера е въведен воден режим във висока и ниска зона на село Проглед, каза управителят на "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) - Смолян Костадин Тотев. Той посочи, че причината е намален дебит във водоизточниците.
Съгласно заповедта на кмета Хаджиев в селото водоподаване ще има във времето от 22:00 до 06:00 часа - всеки ден до нормализиране на водоподаването.
Към момента в област Смолян е въведен режим на водата и в село Малка Арда. Стабилизирахме положението в селата Павелско, Петково и Славейно, както и в кв. Станевска маха в Смолян, хората вече имат вода. Язовир „Пловдивци“ - единственият язовир за питейни нужди в област Смолян, е пълен на 60 процента, посочи още Костадин Тотев.
Рекорден брой участници - 221 ученици, от 20 училища на седем общини на област Кюстендил, ученици от Русе, Пловдив и Монтана, са се включили в тазгодишното издание на Областния ученически конкурс "В страната на справедливостта 2024 г.". Те участват с уникални рисунки, презентации, литературни произведения и специално създаден блог.
Награждаването на част от участниците беше днес в Съдебната палата в Кюстендил. Там беше подредена и благотворителна изложба, а със събраните средства ще бъде подпомогната благородна кауза, обясниха организаторите. Утре ще бъдат наградени и участници от Дупница и близките общини. Общо отличените участници са 39, днес бяха наградени 26 от тях.
Конкурсът е част от програмата "Съдебната власт - информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури" за учебната 2024/2025 г. и се провежда със съдействието и подкрепата на Реги
Експерти обсъдиха заплахите и възможностите пред адвокатската професия от изкуствения интелект (ИИ) по време на конференция на тема „Изкуственият интелект - заплаха или ново поле за развитие на адвокатската професия. Готови ли сме за предизвикателството?“. Събитието е по повод Деня на българския адвокат – 22 ноември, и се организира от Софийската адвокатска колегия.
Много често сравняваме ИИ с нас. Той не е човек. Той има революционна логика, която е различна от нашата. Тя стига до изводите си по различни пътища от тези, които ние използваме, каза Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании. По неговите думи не можем да регулираме изкуствения интелект, защото няма дефиниция за него. Според Димитров адвокатите трябва да преосмислят начина по, който вършат работата си, тъй като тяхната професия е една от най-заплашените
Възрастни и хора с увреждания в община Лозница ще продължат да получават здравно-социални услуги в своите домове. Дейностите, които се предлагат по проекта "Грижа в дома", се удължават до края на януари 2025 г., съобщи кметът Севгин Шукри.
Проектът е финансиран от Европейския социален фонд плюс, чрез програмата "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. След подписано допълнително споразумение финансирането на проекта нараства на 752 894 лв.
Проектните дейности по предоставяне на услугата от Община Лозница започнаха в края на 2022 г. През този период грижа в домашна среда получиха над 100 нуждаещи се в 16 населени места в общината, посочи кметът. Той обясни, че услугите, предоставяни по проекта, са свързани с доставка на хранителни продукти и продукти от първа необходимост, заплащане на битови сметки, профилактика на здравето и социално значими заболявания, пре
Общо 436 безработни лица са започнали работа в региона, показват данните за месец октомври от регулярния бюлетин на Дирекция "Бюро по труда" - Хасково. На първичен пазар на труда са устроени общо 356 души, а 15 са назначени по схеми на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", 54 са включени по програми за заетост, а по мерки за заетост - 11 лица.
Данните показват още, че от общо постъпилите на работа с работническа специалност са 82 души, 156 са от групата на специалистите и 190 са безработни лица без квалификация. Справката за новопостъпилите на работа лица по степен на образование сочи, че висшистите са 94-ма, със средно образование са 205 души, а 137 са с основно и по-ниско образование.
Към края на отчетния период общият брой на регистрираните безработни в бюрата по труда от област Хасково е 5304, като това е спад спрямо месец октомври 2023 година.
Контролът на туберкулозата не е на необходимото ниво, допълни доц. Ходжев. По думите му лекарите днес се сблъскват с много тежки случаи, каквито не са виждали от години. Антиваксърските настроения допълнително влошават ситуацията, а българската ваксина срещу това заболяване е най-добрата в света, подчерта Петкова.
Доц. Иванов припомни, че тази болест до голяма степен е социална. Той уточни, че поради тази причина се появяват огнища, в които заболяването се възпроизвежда. Туберкулозата изисква активно наблюдение, а сега ние пасивно чакаме болният да потърси помощ, посочи той. И допълни, че пациентите се обръщат към лекарите, когато състоянието им се е влошило сериозно, а междувременно са ходили по обществени места, с което застрашават останалите от заразяване.
Лекарите коментираха като допълнителни фактори за появата и разпространението на туберкулозата това, че повечето от бежанците не са ваксинирани, а и българите обикалят по екзотични дестинации, където болестта е често срещана.
Борбата със социалнозначимите болести е акцент на 9-я конгрес на БДББ, който се провежда в комплекс „Златни пясъци “ край Варна. По думите на Петкова на форума присъстват водещи експерти от Европа, САЩ, Канада, Мексико, които споделят своя опит и отговарят на въпросите на младите български медици. Тя подчерта, че българският народ е много привилегирован, тъй като всеки има свободен достъп до лекарите-специалисти, без да чака с месеци. Освен това лечението на белодробните болести у нас е напълно съизмеримо с това по света и пациентите получават най-съвременните лекарства и медикаменти.
Повече от 50% от българите – 56 на сто, предпочитат в 51-вото Народно събрание да бъде съставено правителство, дори с цената на компромиси, сочи национално представително проучване на „Галъп интернешънъл“ за предаването „Референдум“ по БНТ.
Малко над една пета - 22 %, декларират желание да се проведат нови парламентарни избори. Още 22 на сто не могат да преценят, става ясно от проучването.
Изследването е проведено между 31 октомври и 8 ноември 2024 г. сред 806 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1 % от извадката е равен на около 54 хиляди души.
Според социолозите, сред електоратите на парламентарно представените политически сили нагласите са разнообразни, но като че ли
Институтът за икономически изследвания (ИИИ) при Българската академия на науките (БАН) организира юбилейна научна конференция на тема: „Икономическо развитие и политики: реалност и перспективи. Европейска интеграция, конвергенция и кохезия“, съобщиха организаторите. Събитието, посветено на 75-ата годишнина от създаването на Института, предстои утре, понеделник, от 9:30 ч. в сградата на ИИИ – София, ул. „Аксаков“, номер 3.
По време на конференцията ще бъдат обсъдени предизвикателствата и политиките за европейската интеграция, регионалната конвергенция и секторното развитие, както и макроикономическите и социални измерения на членството в Европейския съюз. В нея ще участват икономисти от ИИИ при БАН и Института по аграрна икономика към Селскостопанската академия, както и преподаватели и докторанти от Софийски университет „Св. Климент Охридски&l
Удължен е срокът на безплатните профилактични акушеро-гинекологични прегледи в „Диагностично-консултативен център I - Пазарджик“, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Пазарджик.
Инспекцията и здравното заведение си партнират по Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021 – 2025 г., финансирана от Министерство на здравеопазването.
До 29 ноември жените могат да проверят своя гинекологичен статус след предварително записване по телефон, като не е необходимо направление от личен лекар, обясниха от РЗИ.
Здравните специалисти напомнят, че най-добрата профилактика срещу рака на маточната шийка е поставянето на ваксина при момичета преди започването на полов живот между 10 и 13 години, както и редовните прегледи с вземане на цитонамазка.
Резултатите от кампанията ще бъдат обобщени до края на календар
Извършеното от Димо Алексиев деяние е общественоопасно и високорисково. Това каза пред журналисти говорителят на Софийската районна прокуратура Николай Николаев.
Този случай не е частен. Има много случаи на лица, които карат пили и след като са осъдени условно, отново повтарят това, посочи Николаев.
Ако Алексиев бъде признат за виновен, ще трябва да изтърпи ефективно и първото му наказание. А във втория случай, за който бе задържан наскоро, се предвижда от една до пет години затвор, каза още Николаев.
На 9 февруари 2022 година Софийският районнен съд е одобрил споразумение с Димо Алексиев за същото престъпление. Тогава той е бил заловен да кара с 1,69 промила и е получил три месеца условно, с три години изпитателен срок.
По-рано днес Софийският градски съд върна Алексиев в ареста.
Съдът на първа инстанция пусна Алексиев от ареста, след като на
Днес се проведе втората част от кампанията „Зелена Враца“, организирана от общинска администрация.
В десет квартала на Враца бяха засадени около 500 дървета в рамките на втората част на кампанията „Зелена Враца“, която се проведе днес.
Кметът на общината Калин Каменов каза , че засадените видове дървета са липи, жълти акации, див рожков, японски вишни, индийски люляка, бадеми, бели акации, розови кестени, цъфтящи розови сливи и др. Първата част от кампанията беше през пролетта, когато засадихме около 1 000 дървета, каза Каменов.
Целта ни е всяка година да успяваме да облагородяваме Враца с между 1 500 – 2 000 дървета от различни дървесни видове. Всеки един квартал ще има цветна и ароматна обособеност, допълни кметът на общината. Той благодари на всички граждани и представители на институции, които са се включили.&nbs